Udało nam się na europejską skalę!
Podsumowujemy rok 2018 i jesteśmy bardzo szczęśliwe, bo oprócz naszych kolejnych wspaniałych obozów w Polsce, udało nam się w końcu zrobić coś o czym marzyłysmy w gronie naszych europejskich organizacji partnerskich – MEME, czyli projekt, którego efektem był międzynarodowy obóz dla nastolatek oraz konferencja wzmacniająca nasze organizacje krajowe.

Music Empowerment Mobility Exchange (w skrócie: MEME) to europejska współpraca i wymiana doświadczeń, która ma na celu wzmocnienie budowania społeczności młodych ludzi kochających i robiących muzykę.

Głównym wydarzeniem tegorocznego projektu był obóz w Berlinie, podczas którego 60 młodych osób i 30 liderek przez tydzień robiło muzykę, a na koniec wystąpiło podczas niesamowitego koncertu finałowego.

Obóz MEME jest też ważnym elementem budowania wspólnoty opartej na równości płci i braku dyskryminacji właśnie przy wykorzystaniu muzyki i kreatywności oraz promowania takiego działania. Dlatego poza najważniejszą, muzyczną częścią projektu wzmacniamy młodzież i liderki w działaniach medialnych oraz szkolimy młode osoby to bycia organizatorkami obozów rockowych.

W projekt MEME zaangażowanych jest 11 organizacji pozarządowych z całej Europy, które od kilku lub kilkunastu lat organizują w swoich krajach obozy rockowe dla nastolatek, ale włączone zostały też organizacje z krajów, w których ta inicjatywa dopiero się rozwija. Wspólna praca nad projektem trwała ponad rok, bo zorganizowanie takiego obozu okazało się dużym wyzwaniem, ale udało się i wydarzenie się odbyło.

Sam obóz był szalonym tygodniem, który pokazał nam że współpraca tak wielu osób z różnych krajów przy tak dużym projektem jest możliwa, jeśli wszyscy są zaangażowani i robią to z pasją.

Każda osoba, która brała udział w projekcie jest bogatsza nie tylko o unikalne doświadczenie międzynarodowego obozu rockowego, ale też tworzenie wartościowego projektu kreatywnego opartego na wzajemnym zrozumieniu oraz w umiejętność przekazywania sobie nawzajem mocy działania.

Music Empowerment Mobility Exchange jest wspierane przez Program Unii Europejskiej Erasmus Plus.

Zdjęcia autorstwa Małgo Grygierczyk i Marzeny Kocurek.