Czym jest Lucciola?

Lucciola Ladies Rock Camp to obóz rockowy dla dziewczyn w wieku od 18 do 98. Również dla tych, które nigdy w życiu nie trzymały jeszcze gitary elektrycznej. Wystarczy, że masz rockendrollową duszę i chęć do nauki.

Pierwszy tego typu obóz odbył się w 2004 roku w Portland, w USA. Dziś idea rozprzestrzeniła się po całym świecie. Organizatorki obozu należą do międzynarodowej sieci Girls Rock Camps, która przede wszystkim zajmuje się edukacją muzyczną dla dziewczynek w wieku 7 – 18 lat.

Zagraj w zespole

Uczenie się gry na instrumencie rockowym, występy na scenie, współpraca w zespole – to doskonały sposób na zwiększenie pewności siebie i radości życia i dlatego proponujemy taką możliwość również dorosłym kobietom i tworzymy Ladies Rock Camps. Przy okazji, dzięki zebranym funduszom zasilamy budżet obozów dla dziewczynek. Dorosłe kobiety wspierają w ten sposób obozy Girls Rock Camps, które dzięki temu mogą być dostępne również dla młodszych uczestniczek, których rodziców nie stać na dodatkowe zajęcia edukacyjne.

Główna część obozu to lekcje gry na instrumentach (gitara elektryczna, gitara basowa, perkusja) i nauka śpiewu.

Koncert po paru dniach nauki?

Nauczycielki pracują według specjalnej, wypracowanej w USA metodologii, dzięki której nawet osoby niedoświadczone są w stanie bardzo szybko zdobyć pierwsze szlify i po kilku dniach zagrać swój pierwszy koncert! Mimo, iż brzmi to niewiarygodnie, to podczas Ladies Rock Camps marzenia stają się rzeczywistością. Dodatkowe zajęcia obejmują różne aspekty zakładania zespołu muzycznego – bo Lucciola Ladies Camp to doskonała okazja do praktycznego zgłębiania zjawiska współpracy.

Nauczycielkami podczas obozu są doświadczone rockmanki, oswojone nie tylko ze sceną, ale również mające duże doświadczenie w pracy z grupą.

Punk Rock to nie rurki z kremem, ale za to jest na wyciągnięcie ręki!

8 października 2015 r. 16 kobiet w wieku 19 – 53 lata spotkało się w Krakowie w salkach prób „Na Zjeździe” i zaczęło przygodę swojego życia. Były to uczestniczki historycznego pierwszego polskiego obozu rockowego dla starych dziewczyn „Lucciola Ladies Rock Camp”.

Po trzech dniach nauki gry na instrumentach i prób w zespołach „Stare Dziewczyny”, spośród których 90 procent nie miało wcześniej styczności z instrumentami, wyszły na scenę krakowskiej Kawiarni Naukowej i zagrały koncert dla setki publiczności.

Była muzyka! Był sukces! Było głośno i gorąco! Ale były też wielkie emocje, od euforii, przez oszołomienie, po łzy wzruszenia.

Chcemy nie tylko, żeby polskie dziewczyny grały i zalewały swoją muzyką świat, ale przede wszystkim chcemy, żeby spełniały swoje najpiękniejsze marzenia. Często skrywane, nigdy nie wypowiedziane, wstydliwe i bezczelne.

Tak bezczelne, bo czy powiedzenie w wieku 40 lat, że chce się być gwiazdą rocka nie jest bezczelne? Jest. A powinno? NIE.

Nauczycielki

Małgorzata Tekiel

bass

Basistka, kompozytorka, aranżerka, autorka muzyki do spektakli teatralnych i filmów dokumentalnych. Współtwórczyni i członkini zespołów : Będzie Dobrze, Pudelsi, Maleńczuk, Pati Yang, Soomood, Karpaty Magiczne, Deuter, Pochwalone, Tajny.
fot. Joanna Gontkiewicz

Ania Brachaczek

wokal

Współzałożycielka zespołów BIFF i SIQ. Śpiewała w Pogodno, grała na basie w Los Trabantos. Jej głos można usłyszeć na płytach Acid Drinkers, Muńka Staszczyka, Jacka Lachowicza i Panien Wyklętych. Współpracowała ze Zbigniewem Hołdysem i Markiem Jackowskim.

Zosia Hołubowska

wokal

Elektroniczna muzykantka, występująca jako Mala Herba, artystka dźwiękowa i muzyczna, queerowa aktywistka. Założycielka i kuratorka Sounds Queer? queerowego laboratirum syntezatorowego. Doktorankta na Akademii Sztuk Pięknych we Wiedniu, gdzie bada relacje między muzyką a queerową, bezpieczniejszą przestrzenią. Interesje się queerowym i feministycznym odczytaniem etnomuzykologii i elektronicznej syntezy dźwięku.
Foto kredyt: Dawid Halimoniuk

Anna Trivella

muzyka elektroniczna, bity

Absolwentka kolegium sztuk wizualnych w Wenecji, autorka kursów dla DJ-ów i współtwórczyni projektu Woman Sounds, który łączy kobiety zajmujące się muzyką elektroniczną. Trivella tworzy muzykę dla niezależnych włoskich teatrów i galerii.

Jej autorski program -Interpretacje muzyki elektronicznej , doskonale wpisuje się w otaczającą nas rzeczywistość. Pod okiem Anny, uczestniczki przy pomocy prostego oprogramowania, nauczą się tworzyć muzykę elektroniczną, przygotują swoje własne podkłady muzyczne, czyli będą ciąć sample, loopować i tworzyć bity.

Lilu

wokal, rap

Rapuje bo chce, a nie dlatego, że nie umie śpiewać, gdyż totalnie umie. Rapować zresztą też, co w komplecie jest zjawiskiem w Polsce zupełnie niespotykanym. Siłą rzeczy, jako raperka, potrafi również pisać teksty i jako bezczelna wokalistka posiada umiejętność gry na kilku instrumentach i zna podstawy kompozycji. Wyrosła na hip-hopie (i jako dzieciak, i jako artystka), ale grzebała też w reggae, r’n’b, jazzie, poezji śpiewanej i kilku gatunkach, które jeszcze nie zostały nazwane i prawdopodobnie nigdy im to nie grozi. Nagrywa od ok. 20-stu lat. Przez ten czas zdążyła wydać cztery ‘legalne’ płyty, ok. pięciu ‘nielegali’ i kilkaset gościnnych zwrotek, i refrenów. Współpracowała ze śmietanką polskiego rapu, reggae i popu. Zagrała kilkaset koncertów w Polsce i kilkanaście poza jej granicami, m.in. we Francji, Austrii, Grecji, Włoszech i Hiszpanii. Jest aktorką Impro w Teatrze Nowym w Łodzi i członkiem Jazzowego Chóru Wytwórni. Lilu pomoże uczestniczkom w napisaniu własnego tekstu i nauczy go zarapować lub zaśpiewać.

Nela Gzowska

bass, gitara

Gitarzystka i basistka związana m.in. z takimi zespołami jak Kobiety i The Shipyard. Przez 2 lata mieszkała w Londynie, gdzie była nauczycielką gry na gitarze, współpracującą z projektem Girls Rock UK. Obecnie pracuje na obozach rockowych dla dziewczyn i starych dziewczyn jako „facetka od basu” :) Z Kobietami nagrała 3 płyty: „Amnestia” (2007), „3City Big Beat” (2009), „Mutanty” (2011). Płyta „Amestia” otrzymała nominację do Paszportów Polityki 2007 w kategorii Muzyka Popularna. Razem z zespołem wystąpiła na OFF Festivalu, Openerze oraz festiwalach zagranicznych. W 2010 Kobiety wystąpiły w Teatrze Wybrzeże, wykonując piosenki z repertuaru Kurta Weilla i Bertolda Brechta w spektaklu pt. „Rechot Brechta”. W styczniu 2012 wzięła udział w nagraniu debiutu zespołu The Shipyard. Płyta ukazała się pod koniec sierpnia nakładem Nasiono Records. W 2015 powróciła do składu koncertowego grupy Kobiety, tym razem jako gitarzystka. W styczniu 2016 zarejestrowała materiał na debiutancką płytę warszawskiego zespołu Ryby, w którym gra na gitarze basowej. Płyta ukaże się w czerwcu nakładem Thin Man Records.

Joanna Kucharska

bass, gitara

Joanna Kucharska – basistka, gitarzystka i wokalistka, grająca w zespołach Kiev Office i Lonker See. Współtworzyła zespoły Trans-syberia i 1926, przewodziła też swoim autorskim projektom Marla Cinger i Black Mynah. Razem z Bartoszem Boro Borowskim prowadzi label Music Is The Weapon. Oprócz muzyki zajmuje się grafiką i animacją (teledyski m.in. dla zespołów Hańba!, The Shipyard, Popsysze).
Fot. Paweł Jóźwiak

Agata Bargiel

wokal

Mam na imię Agata i od kilku lat z pasją zajmuję się śpiewem i uwalnianiem mocy zaklętej w głosie. Uczę powrotu do ciała i oddechu, komunikacji z emocjami zamkniętymi w ciele i ich wyrażania. Ugruntowuje mnie muzyka korzeni – śpiew biały, uwalniający moc, z przestrzenią na każdy głos. Uważam, że w każdym głosie tkwi indywidualny potencjał, który pragnie zaistnieć i być wolny. Prywatnie i zawodowo namawiam do śpiewania i śpiewam o każdej porze dnia i nocy. Zróbmy sobie (r)ewolucje muzyczną na zdrowie!

Amina Dargham

gitara

Hej. Jestem Amina i jestem m.in gitarzystką i kolekcjonerką różnych dziwnych instrumentów z całego świata, na których staram się grać. Grałam w zespołach: Translola, Orientalny Punkt G, Quartet mood, Aminokwasy oraz Exceed (w Libanie). Generalnie, muzyka to jedna z moich większych pasji obok rysowania, malowania no i tatuowania. Tatuowaniem zajmuję się na co dzień. Prowadzę zajęcia na Karioka Girls Rock Camp oraz będę prowadziła zajęcia na Lucciola Rock Camp. Oj, będzie się działo! Rock & roll wymieszany z czarnym tuszem w żyłach mych płynie! :D
fot. Joanna Gontkiewicz

Aleksandra Dyba

muzyka elektroniczna, bity

Perkusję studiowała na Akademii Muzycznej w Krakowie, oraz Konserwatorium Muzycznym di A Coruña. Współpracuje min.z Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej oraz Sinfoniettą Cracovia. Realizuje się jako muzyk klasyczny,oraz w gatunkach rozrywkowych. Jako perkusista ma na swoim koncie trzy albumy min.”Pamiętniki pani Hanki” (Uniwersal). Wzięła udział w kampanii Bose (klip Music Is My Heartbeat). Koncertuje, nagrywa i współtworzy na gruncie muzyki improwizowanej.

Hilary Binder

perkusja

Muzyk i aktywistka, pochodząca z USA i mieszkająca od 23 lat w Europie. Większość tego czasu spędziła koncertując na całym świecie jako perkusistka zespołu Sabot oraz prowadząc międzynarodowy ośrodek artystyczny CESTA w Czechach. Jest także współzałożycielką obozów rockowych dla dziewczynek w Czechach. Obecnie mieszka we Włoszech, gdzie cały czas tworzy i gra muzykę, obecnie ze swoim nowym zespołem Polemica. Za sprawą swojego najnowszego projektu Invizin, kontynuuje swoją pracę społeczną i buduje międzynarodową sieć muzyczną.
Fot. Basia Budniak

Żaneta Seweryn

perkusja

Absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie perkusji. Nauczycielka perkusji ZPSM im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie, współpracuje także na stałe z orkiestrą Opery Krakowskiej. Oprócz projektów związanych z muzyką klasyczną współpracowała z takimi zespołami jak: The Dolls, Mc Silk, Revolver, Translola, obecnie perkusistka zespołu Foch.

Mariliss Ritta Lin

gitara

Na gitarze gram od 13 roku życia. Muzyka mnie definiuje, jest moją pasją i źródłem niewyobrażalnej radości.
Inspiruję się wszelkiej maści gatunkami muzycznymi. Do grupy moich ulubionych instrumentalistów i zespołów należą Scott Henderson, Jimi Hendrix, Vinnie Moore, Guthrie Govan, Weather Report, Mastodon, Gentle Giant i Protest the Hero.
Gitarową wiedzę zdobyłam w ASMRiJ im. Komedy (I i II st. gitary jazzowej) oraz na licznych warsztatach i klinikach gitarowych. Gitarowałam w zespołach rockowych, stonerowych, ska, eksperymentalnych, funkowych i jazzowych.
Do niedawna współtworzyłam GASZ - kobiecy zespół złożony z samego rocka. Obecnie jestem gitarzystką i kompozytorką/aranżerką w progresywnym trio Demon's Cage Ensemble.
Poza muzyką interesuję się myślą feministyczną i jej wdrażaniem, socjologią; namiętnie oglądam Star Trek oraz z wykorzystaniem wszystkich możliwych źródeł zdobywam wiedzę i umiejętności potrzebne do odparcia zmasowanego ataku zombie.

Gabi Ganczarska

wokal

Z wykształcenia aktorka, plastyczka, wizażystka, kosmetyczka. Śpiewała w zespole Jazzu, Translola, a także w kabarecie Eloe. Grała w teatrze Eloe Theatre of Noise. Prowadziła warsztaty wokalne, teatralne i plastyczne. Obecnie członkini stowarzyszenia Kolektyw Artystycznych Form Eksperymentalnych oraz członkini zespołu Foch, w którym oprócz śpiewania zajmuje sie też pisaniem tekstów i komponowaniem. Miłośniczka zwierząt. Na co dzień prowadzi własne studio kosmetyki i wizażu, bierze udział jako wizażystka i stylistka w pokazach mody, sesjach fotograficznych.
fot. Joanna Gontkiewicz

Duśka Wacławik (ZuoZone)

wokal, rap

Człowiek renesansu. Tak można określić kogoś kto robi WSZYSTKO i robi to dobrze. Deska, rap, „szczurki jurki” i „maluj gripy” to tylko niektóre z zajęć Dusi Wacławik, czołowej warszawskiej artystki undergroundowej, graficzki, animatorki i scenografki. W latach 90. przecierała szlaki raperkom, fristajlując na imprezach i dogrywając się do hip-hopowych projektów. Po latach przerwy powróciła jako hypemanka Pona oraz Gonix. Pisze piosenki, tworzy soundsystemy i ubarwia utwory raperów. Razem z producentem Świętym kończą pracę nad autorskim projektem TRZY TYGODNIE. Wraz z uczestniczkami ZuoZone będzie ćwiczyć kreatywność, rymować i rozmawiać o sposobach na pisanie piosenek oraz… pięknie śpiewać.

Organizatorki

Ewa Langer

Kraków

Hej, mam na imię Ewa. Czasem gram na basie i wymyślam różne, fajne rzeczy. W swoim mieszkaniu prowadzę biuro Stowarzyszenia Kobieca Transsmisja. Stowarzyszenie raz w roku organizuje festiwal kobiecej twórczości, podczas którego mogę zaprezentować jak gram na basie :) Zapraszam na niego inne muzykujące dziewczyny. Z tym basem popylam również na warsztaty Karioka Girls Rock Camp. Bas przydaje się też podczas obozów Lucciola Ladies Camp. To z kolei obozy muzyczne dla „starych dziewczyn”. Dlatego jeśli jesteś starą dziewczyną (18+) – przychodź do nas! Pokażemy Ci, że „Rock & roll to nie rurki z kremem”.

Anka Górska

Polska

Jestem absolwentką pierwszej, historycznej Luccioli! Matką, przedsiębiorczynią, prezeską trójmiejskiego Stowarzyszenia Macherki i od roku też… basistką! Chociaż na razie rozwijam raczej karierę solową ;) Dla obozu w Nowicy zajmuję się głównie zbiórką pieniędzy przez crowdfounding oraz różnymi sprawami związanymi ze stroną www, zapisami itp. WE WILL ROCK YOU, BABY!

Małgo Grygierczyk

Warszawa

Cześć! Jestem Małgo. Doliczyłam się czterech spontanicznicznie powstałych zespołów muzycznych, w których grałam na czym było można, mimo moich skromnych umiejętności. Przez trzy lata grałam i śpiewałam w zespole punkowym a ostatnio brzdąkałam na gitarze w zespole „Zimne włosy“, powstałym na drugim obozie LLRC. Poza tym: fotografuję, tworzę wideo i namiętnie haftuję. Od kilku dobrych lat zajmuję się organizacją wydarzeń podczas festiwalu Miesiąc Fotografii w Krakowie. Współorganizowałam pierwsze obozy Lucciola Ladies Rock Camp w Krakowie a teraz rozkręcam organizację obozów LLRC w Warszawie. Dziewczyny! Przypuszczam, że śpiewacie pod prysznicem, więc może to już czas na granie w zespole na scenie? Spróbujcie same! Daje to ogromną siłę!

Co mówią uczestniczki

Lucciola… dodaje odwagi, leczy strachy, przełamuje dzień świstaka. Po Luccioli już nic nie jest takie samo. Dzięki niej mam coś, co wydawało mi się tylko zawsze niespełnionym marzeniem – swój własny zespół! Parę dni, a zmienia życie o 360 stopni. Polecam każdemu!

Karaga Damma

Lucciola pozwoliła mi zmierzyć się z moim lękiem. Z sukcesem:)

Anna Żukowska

Lucciola jest jedną z najwspanialszych przygód, jakie mogą się wydarzyć w życiu każdej z nas. Polecam wszystkim, niezależnie od wieku, charakteru, talentów i doświadczeń.

Maja Sztenke

LLRC sprawiła, że poczułam, że zawsze warto poświęcić czas na muzykę. Amatorskie muzykowanie to siła. Poczułam też ogromną siłę wspaniałych, różnorodnych kobiet, którą mam ochotę przekazywać dalej!

Julia Gierczak

Lucciola to spełnienie marzeń o graniu muzyki z fajnymi dizewczynami!

Sylwia Chutnik

Lucciola... Była kawałkiem nowej muzycznej drogi, kawałkiem wolności wśród fajnych kobiet, powrotem na kolonie, gdzie się z zachwytem myślało o wspólnych psotach i nowych pomysłach, no i dużo śmiechu i frajdy.

Margaux Kier

Lucciola dala mi mozliwosc ekspresji ktorej od dawna mi brakowalo. Bardzo cenię współpracę w innymi kobietami, a na Luccioli moc dziewczyńskiej współpracy dawala mega kopa i power.

Zofka Jabłońska

Lucciola - spełnienie marzeń, przygoda życia, początek wielkich zmian.

Maja Pia

Galeria

Poprzednie edycje

2015 Kraków

8-11 października 2015

2016 Nowica

17-24 lipca 2016

2017 Nowica I

9-15 lipca 2017

2017 Warszawa

15-19 listopada 2017

2018 Nowica

15-22 lipca 2018

2015 Kraków

21-24 października 2015

2016 Warszawa

17-20 listopada 2016

2017 Nowica II

12-22 lipca 2017

2018 Gdańsk

1-5 maja 2018